živý plot
Živý plot pro vaše soukromí

Živý plot je výborným řešením, když potřebujete oplotit svůj pozemek, oddělit ho od sousedního, případně oddělit některé prostory v okolí domu. Živý plot je ekologický, estetický, chrání před větrem a hlukem, zachytává prachové částice, zvyšuje vlhkost vzduchu a zabraňuje zvědavým pohledům okolojdoucích nebo sousedů. Jeho výhodou je i dlouhá životnost, která je však podmíněna dobrou starostlivostí. Přečtěte si tedy několik informací a rad o tom, jak vypěstovat pěkný a efektní živý plot.

Výběr dřevin

Úspěšné složení živého plotu podmiňuje výběr správných dřevin. Můžete vybrat mezi jehličnatými a listnatými, s květy, s plody, volně rostoucími nebo tvarovanými. Dřeviny však musíte přizpůsobit půdním, světelným a vlhkostním poměrům. Je však dobré, když se použijí vždyzelené dřeviny, které svoji funkci plní i v zimě.

Volně rostoucí nebo tvarovaný živý plot?

živý plot
Květinový živý plot

Volně rostoucí keře a dřeviny vypadají přirozeněji a nejsou tak náročné na starostlivost. Hodí se proto hlavně lidem, kteří na práci okolo domu nemají příliš mnoho času. Hodí se však i do velkých zahrad vesnických domů. Volně rostoucí dřeviny se mění podle období, mění barvu a kvetou. Dejte však pozor, abyste nepoužili příliš mnoho dřevin a živý plot tak nepřekombinovali.

Když si zvolíte tvarovaný živý plot, musíte počítat i s částečnou starostlivostí. Aby pěkně zhoustli je potřeba je alespoň 2x do roka stříhat, pravidelně zavlažovat a občas přihnojit. Výborně se hodí k moderním domům nebo do užších prostorů například předzahrádek. Živý plot tvoří i pěknou kulisu pro záhony květů.

Vysazení a stříhání plotu

živý plot
Výsadba živého plotu

Když sázíte živý plot, měli byste podle druhu dřeviny dodržovat požadovaný postup. Sází se do připravené dobře nakypřené půdy, která je zbavená všeho plevelu, kořínků, trávy a kamenů. Aby se dřeviny dobře uchytili, může se do půdy zapracovat humus nebo nějaké jiné hnojivo. Musí se sázet do vlhké půdy a proto je vhodným časem na zasazení jaro nebo podzim, kdy padá více srážek.

Kořeny dřevin musí směřovat dolů. V případě, že uvidíme nějaké suché kořeny, je dobré je odstranit. Taktéž je dobře kořeny před zasazením namočit.

živý plot
Stříhání pomocí křovinořezu

Dřeviny můžete stříhat nůžkami, speciálními plotovými nůžkami nebo křovinořezem. Dbejte na to, aby byl plot na spodu širší, cca o 20-50 cm. To zabezpečí, že všechny části plotu budou rovnoměrně osvětleny. Toto je třeba dodržovat hlavně, když je plot vysoký.

Doufám, že vám těchto pár základních informací pomohlo a budete tak mít lepší představu o tom, jak založit a starat se o živý plot.

Napsat komentář