Když vybíráte nábytek do obývacího pokoje nebo jiné místnosti v domě, potřebujete zvážit jen dvě věci – zda bude ladit s ostatním nábytkem v pokoji a zda pro vás bude dostatečně pohodlný. Jiné však je, když kupujete nábytek do vaší zahrady nebo na terasu, tam už je těch faktorů, které je třeba zvážit, o něco více. Například déšť, sníh, škůdci či slunce. A mnoho dalších elementů, kterým musí nábytek v exteriéru odolávat, ale ne každý je na to stavěný. Jsou materiály, které zvládnou odolávat povětrnostním vlivům dlouhá léta, ale jsou i takové, co vydrží nanejvýš tak jednu sezónu. Právě proto je výběr materiálu to nejdůležitější, co potřebujete zvážit – pouze ten vám zaručí dlouhověkost a odolnost nábytku. Zahradní nábytek se vyrábí z přírodních i syntetických materiálů. Podívejme se na ty nejznámější.

Dřevo

Zahradní nábytek bývá nejčastěji ze dřeva. Dřevo je přírodní materiál, je teplé, odolné a nábytek z něj působí útulně. Nejpoužívanější jsou dub, borovice, cedr, teak, eukalyptus či sekvoje. Nábytek ze dřeva vám vydrží celá léta, ale potřebuje pravidelnou péči. Ochranný nátěr jednou za pár let je nutný, jinak dřevo výrazně ztrácí svou odolnost vůči vlivům počasí.

zahradní nábytek
Teakový zahradní nábytek se vyznačuje výjimečnou odolností a patří mezi stabilní součást nabídky zahradního nábytku.

Kov

Kovový zahradní nábytek je vynikající volba, pokud hledáte atraktivní vzhled, minimální údržbu a dlouhověkost. V minulosti se vyráběl ze železa, ale byl těžký a vyžadoval každoroční nátěr proti korozi. Dnes se již zahradní nábytek vyrábí převážně z hliníku, který je ultra lehký a protože nerezaví, nepotřebuje ani natírat. Kovový nábytek krásně ukáže v zahradě laděné ve francouzském stylu.

Plast

Zahradní nábytek z plastu je ta nejlevnější volba, ale i nejméně šťastná. Neodolává dlouhodobě vlivem počasí, není ekologický, vypadá levně a protože je to plast, nezapadne do přirozeného prostředí zahrady. Ideální je skladovat ho během zimy v interiéru, abyste částečně prodloužili jeho životnost.

Ratan

zahradní nábytek
Ratanový zahradní nábytek určený na stolování v zahradě se vyrábí z pevného, UV-stálého umělého ratanu odolného vůči všem povětrnostním vlivům.

Ratanový zahradní nábytek je už léta oblíbený, hlavně kvůli své odolnosti a atraktivnímu vzhledu. Ratan známe přírodní i umělý. Přírodní ratan patří k nejdražším materiálům, je odolný a lehký, ale vhodný více pod zastřešenou terasu než přímo do zahrady. V zahradě spíše oceníte nábytek z umělého ratanu – ten výtečně odolává vlhkosti, na slunci ani po letech nebledne ani se nepraská, vyžaduje minimální údržbu a je ultra lehký, což oceníte při jeho přesouvání.

Napsat komentář