Pokud jste spokojený vlastník zbraní kategorie D a vlastníte svou flobertku, gratulujeme. V následujících řádcích si přečtete pár informací o držení flobertky a její údržbě, jakož i o regulaci a povinnosti, které vám vznikají její držením. Určitě totiž znáte starý výrok „neznalost zákona neomlouvá“.

flobertky
Flobertky – Ruční palné zbraně

Flobertka – zbraň kategorie D

Zbraň spadá do kategorie D, když se jedná o palnou zbraň určenou na střelbu nábojů typu flobert s energií střely na ústí nejvíce 7,5 J. Při plynových je to až 15 J a při mechanických je napínací síla do 150 N. Držitel takové zbraně musí mít při sobě doklad o totožnosti při manipulaci s touto zbraní. Pokud je i držitelem zbraně této kategorie, měl by mít také průkaz od zbraně. Dále je zakázáno nosit takovou zbraň na viditelném místě nebo je převážet. Zákon zakazuje jeho použití po požití alkoholu nebo jiných omamných látek. Mimo jiné ji mohou používat pouze osoby starší jak 18 let.

flobertky
Různé typy flobert zbraní

Údržba flobertky

Flobertky vyčistěte po každém použití, nejlépe co nejdříve po střelbe. Zbraň by měla být rozložena pouze v bezpečném prostředí. Postup je poměrně jednoduchý: jen stačí vyklopit válec, ujistěte se, že v komoře není nic. Po rozebrání nastříkejte na vývrt a nábojové komory, použijte čisticí prostředek na to určený a po 15 minutách od použití je třeba je pořádně vytřít do sucha. Po této operaci zkontrolujte každou část zbraně, zda v ní nezůstaly nečistoty nebo zpáleniny, a pokud ano, zopakujte postup znovu. Pokud se budete starat o svou flobertku pravidelně, odvděčí se vám dlouhou životností bez klesání kvality střelby. Pokud ukládáte flobertku na delší dobu, musí být vyčištěna nejméně jednou za rok. Ale jak se říká – zbraň nikdy není tak čistá, že nemůže být znovu vyčištěna.

 

Napsat komentář