Určitě si vzpomenete na své dětství, když jste si vy a vaši přátelé udělali kuši a stříleli s ní na všechno možné i nemožné. Ať už to byl chlapec nebo dívka, kuše byla jednotkou pro každé dítě. Byli však moc amatérští a střílení z nich také – nikdy jste nevěděli, kde přesně váš šíp skončí. Kuše jsou však populární nejen u dětí, ale také u dospělých. Zcela se však liší od těch, s kterými jste se hrávali ve vašem dětství. Je to střelná zbraň navržená především pro sportovní nebo hobby střelbu. No existují také země, kde se ještě používá na lov – u nás je ale k lovu zakázaná stejně jako luk. Je vyrobena převážně ze dřeva, ABS plastu, uhlíku nebo kompozitu a jej největší výhodou je dlouhý dostřel, stejně jako velmi snadné ovládání a zaměřování.

kuše
Reflexní kuše nemá žádné kladky.

Jak dělíme kuše

Než si nějakou kuši koupíte, ujistěte se, na co ji budete používat. Hledáte kuši pro zábavu, na lov nebo sportovní střelbu? Mezi ty pro zábavu patří pistolové s efektivním dostřelem asi 20 metrů, což je zvláště vhodné pro střílení v menších prostorech. Pistolovou kuši rozdělujeme na kladkovú a reflexní. Nejpřesnější jsou kuše pro sportovní střelbu. Obvykle se používají kuše, na kterých by určitě neměl chybět dobrý optický zaměřovač. Ta reflexní nemá žádné kladky, takže rozpětí ramen je poněkud větší než u kladkových kuší. Při loveckých kuších je kladen důraz na spolehlivost, hlučnost, rychlost, ale také na sílu výstřelu. Tyto vlastnosti nejlépe splňují kladkové kuše. Natáhnout takovou kuši je ale fyzicky dost náročné, takže byste měli raději používat natahovák tetivy.

kuše
Kuše kladková je spolehlivá a rychlá s důrazem na sílu výstřelu.

Konstrukce kuše

Kuše je založena na principu luku a skládá se z těla vyrobeného ze slitiny hliníku, uhlíku a tvrdého plastu nebo dřeva. Její síla však není závislá na fyzické síle střelce jako je tomu u luku, přičemž mnozí majitelé dokupují mechanický naťahovák, který natahování o dost usnadní nebo příslušenství zlepšující střelbu jako například tlumiče tětivy nebo optické zaměřovače typu puškohledu. Kuši však udržujte pravidelně a důkladně, nejlépe pomocí vosku na tetivu a maziva pro spouštěcí mechanismy.

 

Napsat komentář