podvazkový pás
Víte, proč nevěsty mají během svatby i podvazkový pás?

V mnohých zdrojích se uvádí, že podvazkový pás se stal nevyhnutným svatebním doplňkem nevěsty už během období středověku. Už v této době se tradovalo, že vlastnit kousek z oblečení nebo nějaký z doplňků nevěsty přináší štěstí. Bylo tak téměř pravidlem, že během svateb se přítomné svobodné dámy snažily za každou cenu odtrhnout alespoň kousek z nevěstiných šatů. Právě díky takovým momentům začaly vznikat tradice. Nevěsta podle těchto tradic měla za úkol hodit mezi svatebčany něco „ze sebe“. Mezi nejideálnější kousky „výstroje“ nevěsty určeně k tomuto účelu patřily kytice nebo už výše zmiňovaný podvazkový pás. Jestli této historce věříte nebo ne, je už na vás a tento článek nemá za úkol vás o něčem přesvědčovat. No úkolem tohoto článku je zmínit a zveřejnit vám zvyky spojené s podvazkovým pásem a dále důvody, proč by si ho nevěsta na svou svatbu určitě měla pořídit.

Jestli podvazkový pás, tak modrý!

Jedním z důvodů, proč si nevěsty na svou svatbu berou podvazkový pás, je dodržení tradice, že nevěsta by na sobě během svatby měla mít něco staré, nové, půjčené a modré. V případě, že se vám k vašemu svatebnímu outfitu nic modrého nehodí, je podvazkový pás modré barvy tím ideálním řešením. Je totiž skrytý pod vašimi šaty a tudíž ho nikdo nevidí.

Něco i pro nezadané pány

Druhým důvodem schvalujícím podvazkový pás jsou nezadaní páni. Určitě je všem známa tradice, kdy nevěsta hází mezi nezadané ženy svou svatební kytice a která z nich kytici chytí, ta se do roka vdá. Podvazkový pás naopak hází ženich mezi nezadané muže hned poté, co ho sejme z nohy nevěsty. Ten, kdo pás chytí, by se měl rovněž do jednoho roka oženit.

U nás je už pokračování tohoto zvyku méně známé. Mělo by se totiž pokračovat tak, že muž, který chytil podvazkový pás, by měl ženě, která chytila kytice, tento pás připnout na nohu a měl by jim být věnovaný jeden společný tanec. Totiž co když právě ta svatba za rok bude právě jejich? 🙂

podvazkový pás
Podvazkový pás – ano nebo ne?

(Ne)vhodný doplněk?

Každopádně to, zda podvazkový pás zvolíte jako součást vašeho svatebního outfitu nebo ne, je čistě na vás. Velmi často se totiž můžete setkat s názorem, že stahování podvazku z nohy nevěsty před stovkami hostů, z nichž mohou být nějací i děti, není tím nejvhodnějším zakončením večera. Podle jiných názoru je to však milé a příjemné oživení svatební hostiny.

Napsat komentář