svatba
Svatba vyžaduje velké přípravy

Pokud se na svatbu podíváme z pohledu financí, pro samotný pár je to veliký výdaj, ale pro mnohé firmy, které se starají o catering, výzdobu a podobně je to možnost, jak si finančně výrazně přilepšit. V následujícím článku vám chceme poradit, jak si svatbu užít, ale úplně se při tom nezruinovat, aby se vám nestalo, že na druhý den budete počítat každý jeden cent, který vám zbyl.

Zde vám nabízíme několik nápadů, jak ušetřit:

Vytvořte si vizi

Rozhodně si musíte vytvořit nějakou vizi nebo představu o vaší vysněné svatbě. Musíte se rozhodnout o veškerých výdajích, do kterých je zahrnuta výzdoba, hostina, svatební šaty, doplňky, odvoz na svatbu, foto, video, hudba nebo svatební oznámení. Bude se svatba konat venku nebo uvnitř? Bude v kostele nebo na úřadě? Chcete velkou svatbu se všemi přáteli a známými nebo menší svatbu pouze s nejbližší rodinou? Kdy se chcete brát (jaro, léto, podzim, zima)? Jaký styl si pro vaši svatbu vyberete (moderní, retro, tradiční, odvážný, extravagantní)? Chcete se brát ve městě nebo někde na venkově? Bude to spíše tematická svatba nebo méně formální? Tyto a mnoho dalších otázek si budete muset zodpovědět a až tak učiníte, budete připravení na další krok.

Priority

Je pravděpodobné, že všechny svoje vysněné představy se vám nepodaří zrealizovat. Ale i ten nejmenší detail, který se vám povede, může z vaší svatby učinit nezapomenutelnou a výjimečnou svatbu, na kterou bude každý s radostí vzpomínat.

Abyste ušetřili, popřemýšlejte nad tím, které věci si na svatbu můžete udělat sami a které jste i ochotni sami udělat. Můžete tím ušetřit značné množství peněz.

svatba
Rozmyslete si do čeho chcete kolik investovat

Procentuální rozdělení rozpočtu

Podle priorit si dokážete udělat tabulku podle toho, kolik chcete na jednotlivé položky investovat z celkového rozpočtu.

V následujících bodech si to ukážeme na příkladu.

  • 48-50% svatební hostina
  • 8-10% květiny a kytice
  • 8-10% svatební šaty
  • 8-10% zábava a hudba
  • 10-12% profesionální focení a video záznam
  • 2-3% svatební oznámení
  • 2-3% svatební dort
  • 8% na různé jiné náklady případně pro organizátora svatby
  • 5-10% rezerva na „překvapení“ a nečekané situace

Podle procentuálního rozpočtu si rozdělte váš celkový rozpočet určený na svatbu. Při zaokrouhlování částek podle procent vždy zaokrouhlujte směrem nahoru, protože je vždy lepší, když vám nějaká částka zbude, než abyste ji museli doplácet. Toto je jedno z mnoha řešení, jak můžete dohlížet na svůj rozpočet, měli ho stále pod kontrolou a nějak razantně nepřekročili svůj předem stanovený rozpočet.

svatba
Svatební šaty nemusí být výlučně nové

Svatební šaty

Mezi ty nákladnější části vašeho rozpočtu, které si svatba vyžaduje, rozhodně patří svatební šaty. Mnoho žen si svatební šaty vybírá s tou samou pečlivostí, jako si vybíraly muže. Chtějí totiž, aby byly jejich šaty dokonalé. Je však důležité, abyste při výběru šatů vybral šaty ve správném poměru cena – kvalita. Je důležité, abyste si pořádně promyslela, zda musíte mít na šatech doopravdy tolik maličkých detailů, díky kterým se vám šaty zdají být perfektní, ale kterých si ani mnoho hostů nevšimne. Tyto šaty budete mít oblečené pouze jeden den v životě a tak se pořádně rozmyslete, zda se vám vyplatí investovat do šatů tolik peněz a nebo jestli si vyberete levnější šaty, které mohou být i hezčí a zůstane vám více peněz na jiné položky vašeho rozpočtu.

Napsat komentář