webdesign
Tisk vs. webdesign – co je víc?

Na rozdíl od webových stránek, tisk má samozřejmě omnoho delší historii. Všechno souvisí s vynálezem knihtisku, který byl objeven v roce 1443. Navzdory tomu byly první vytisknuté noviny publikovány až v roce 1605. Oproti tomu první webové stránky spatřily světlo světa v roce 1991, tedy téměř o 400 let později. A rovněž je nutno podotknout, že v této době se ještě o žádném webdesignu stránek nedalo hovořit. Právě kvůli tomuto aspektu si myslíme, že moderní webdesign by se mohl leccos naučit právě od tisku, který funguje už přes 400 let.

Jednotnost designu

Viděli už jste noviny, které by měly každou stranu jinou? Samozřejmě, že ne! Základem celého jejich designu je jednotnost. Bohužel to se nedá o většině webových stránek říct. Jiný webdesign každé podstránky, jiná typografie, jiné barvy, jiné rozložení, … – pokud si dennodenně procházíte webové stránky, určitě nám dáte za pravdu, že toto není nic neobvyklého. Na druhou stranu je to něco, co pokazí celkový dojem ze stránek a mnohdy se může stát, že různé druhy webdesignu mají rušivé efekty. Toto je tedy základní vlastnost, kterou by měly internetové stránky přebrat od tisku.

Typografie

První věcí, kterou při typografii noviny dodržují a měli by i tvůrci webových stránek, je to, že grafické rozlišování hlavního nadpisu, podnadpisů a samotného textu by mělo být odlišné. Samozřejmostí by mělo být i rozdělování textu do odstavců kvůli lehčímu čtení. A jedna věc, na kterou webdesign velmi rád a často zapomíná je centrování textu na stránce. Centrovat jednu nebo dvě věty reklamního textu – to ano, ale centrovat celý 500 slovní text na stránce – to ne!

webdesign
Chcete mít kvalitní webdesign? Načerpejte inspirace z tisku!

Barevnost

I barevnost stránky je pro webdesign od jisté míry složitá otázka. Všimli jste si toho, že v novinách například v krátkých citacích, je text odlišným fontem textu nebo jinou barvou? Pro zaujetí čtenáře je totiž vizualizace velice potřebná a důležitá. Tudíž byste se měli i na tento aspekt zaměřit. S tímto i přímo souvisí ilustrace. Pokud chcete čtenáře zaujmout a chcete, aby se mu stránky líbily či aby si případně jejich čtení užil, zakomponujte do textu nějaké ilustrace, náčrty, obrázky nebo fotografie.

Ale to je pouze zlomek toho, v čem by se webdesign stránek mohl učit od designu tisku…

Napsat komentář