jídelní stůl
Čekáte hosty? Ozdobte svůj jídelní stůl

Plánujete slavnostní večeři? Nebo čekáte hosty? Anebo chcete mít jen pěkně upravený jídelní stůl? Ať je to, jak je to, jídelní stůl tvoří dominantu jídelny, je to věc, které si každý už při první návštěvě všimne. Slouží nejen ke stolování, je to rovněž dekorační doplněk a také, v otevřených prostorách, slouží jako jakási spojka mezi kuchyní a obývacím pokojem. Proto je velmi důležité, jak tento stůl vypadá.

Nejdříve si vyberte typ, který se vám hodí domů

Chcete moderní jídelní stůl? Nebo starožitný? Obdélníkový, oválný nebo kruhový? A bude stát na čtyřech nohách, na jedné? Pokud máte velký dům se samostatnou jídelnou, výběr je celkem jednoduchý. Pokud ale potřebujete sladit kuchyň s jídelnou, či jídelnu s jinou místností, měli byste vybírat důkladněji. Měli byste myslet nejen na design, ale i na praktičnost stolu. Důležitý je prostor. Aby se kolem něj dalo procházet a aby bylo možno se při sezení odsunout od stolu a odejít od něho.

Barva

Je dobré pochopit vaši „barevnou scénu“. Je jedno, jestli je váš jídelní stůl světlé nebo tmavé barvy, jestli je ze dřeva, kovu nebo skla, matný anebo lesklý. I ten nejkrásnější stůl může v prodejně vypadat luxusně, a přesto u vás doma bude vypadat kýčovitě a lacině.

Dekorace

  • jídelní stůl
    Voňavé květiny a svíčky navodí příjemnou atmosféru

    Vyberte si, co chcete na svém jídelním stole mít. Svícny se svíčkami, květiny, nebo jiné ozdoby? Na stole mohou být umístěné i různé dekorativní sošky nebo ozdobná solnička s kořenkou. V každém dobrém květinářství nebo v prodejně s doplňky pro domácnost dnes seženete doplňky i na jídelní stůl. Jen je důležité, sladit vše na vašem jídelním stole vkusně. Pokud se rozhodnete pro květiny, pamatujte, že musí být vždy čerstvé. A je jen na vás jestli zvolíte barevné kombinace podle ročních období nebo pokaždé jiný druh květů stále ve stejné barvě.

  • Svíčky jsou v domácnosti velmi oblíbené. Obzvlášť vonné svíčky. Na jídelní stůl však nejsou vhodné. Pokud se smíchá vůně svíčky s vůní jídla, může to působit spíš odpudivě a vzít vám to chuť k jídlu.
  • Pokud máte luxusní dřevěný stůl, jistě se shodneme, že se na něho nehodí ubrus. Avšak při stolovávání je důležité prostírání. Vhodné jsou třeba textilní podložky, které budou stylem i barvou ladit třeba s výše zmíněnými květinami na stole.

Jídelní stůl a židle

Židle a jídelní stůl by měli být bezesporu v souladu. Při nákupu vám doporučujeme vyzkoušet si je ještě v prodejně, zjistíte, jestli jsou dostatečně pohodlné – jestli mají sedák přiměřeně vysoko a jestli je opěradlo podle vašich představ. Nezapomeňte, že to, jak sedíte, může ovlivnit to, jak vám bude chutnat.

Napsat komentář