byt
Chtěli byste bydlet ve vlastním?

Mít vlastní bydlení, respektive vlastní byt, není v dnešní době vůbec jednoduché. Důvodem, proč je pro mnohé stále tak nedostupné, je hlavně cena současných bytů. A protože si většina lidí nemůže dovolit koupit vlastní byt nebo dům, situaci řeší tak, že bydlí v podnájmu. Sice se vám to může zdát jako levnější alternativa bydlení, ale opak je mnohdy pravdou.

Podnájem vs. vlastní byt na hypotéku

Volbu mezi podnájmem a vlastním bydlení ovlivňuje velké množství faktorů. Bydlení v podnájmu je velice výhodné obzvlášť pro ty, kteří se neplánují na daném místě trvale usadit, ale nacházejí se zde pouze dočasně. Mnozí z nájemníků, kteří žijí v podnájmu delší dobu, si po čase uvědomí, že vlastně do bydlení investovali nemalé peníze a nic nevlastní. Naopak v případě vlastního bytu na hypotéku máte sice dluh u banky, která vám půjčila peníze, ale můžete už říct, že vlastníte byt. Ovšem ne vždy vám banka hypotéku poskytne a to například kvůli nedostatečným příjmům.

Výhody a nevýhody vlastního bydlení

Rozhodnutí koupit byt za pomoci hypotekárního úvěru přináší množství náročného vyřizování. Ale i navzdory tomu je tento způsob pořizování si bytů a domů stále ten nejpopulárnější.

byt
Vlastní byt znamená více svobody a možností

Vlastní byt přináší i množství dalších výhod, jakými jsou například možnost zařídit a upravit si byt podle vlastních představ nebo možnost žití se svým domácím mazlíčkem bez dalších souhlasů od majitele bytu, jak je tomu v případě podnájmu. Vlastní byt vám jednoduše dává větší svobodu. S tím je však spojená i větší zodpovědnost. Jelikož jste vlastníkem bytu vy, připadá na vás více starostí a povinností, které jsou spojené s údržbou bytu a kterým se v podnájmu vyhnete.

Určit, zda je výhodnější bydlet v podnájmu nebo si raději pořídit vlastní byt, je mnohdy velice složitý úkol. Rozhodnutí je individuální a záleží na každém z vás. Je však důležité zvážit všechna pro a proti.

Přejeme vám tedy mnoho štěstí při rozhodování.

Napsat komentář