Měření přes puškohledy a kolimátory ulehčuje a zrychluje zaměření objektu až o 1/3. Při měření skrze klasická měřidla je střelec nucen sladit zadní část s přední a současně mířit na cíl. Při střelbě přes puškohled stačí sladit pohled přes zaměřovač a cíl. Právě díky tomuto systému je střelba přes optika o mnoho jednodušší a mezi myslivci a střelci oblíbenější. Navíc, pokud mají puškohledy možnost zoomu, cíl si můžete přiblížit nebo oddálit podle potřeby, případně použít puškohled namísto dalekohledu na pozorování okolí. Lidé s horším zrakem si mohou cíl pohodlně přiblížit a mohou tak vidět mnohem více, než kolik by viděli volným okem. Rovněž s přibývajícím věkem mají oči těžkosti při zaostřování z klasických měřidel.

puškohledy
TS-82 ™ SPOTTING SCOPE puškohled

Puškohledy a jejich správný výběr

Puškohledy se pomalu stávají výbavou každého střelce. Výrobci vyrábějí stále sofistikovanější modely a mnozí střelci se nechají zlákat technickými parametry více než samotnou funkčností puškohledů. Příliš velké přiblížení vám může znemožnit střelbu nablízko a naopak malé vás může omezovat. Právě proto je výběr správného puškohledu minimálně tak důležitý jako výběr samotné zbraně. Je potřeba brát do úvahy mnoho faktorů, jako například kde se chystáte optiku použít, jestli s její pomocí budete střílet na dálku nebo nablízko, využijete nebo nevyužijete parametry daného produktu? Předtím než se dostanete k samotným parametrům pro puškohledy, tak bych vás rád obeznámil s označováním. U puškohledu s označením 3-9×40 je nejnižší přiblížení 3x a nejvyšší 9x a průměr objektivu je 40 mm. Puškohledy se nejčastěji liší na základě těchto tří parametrů, které rozhodují o jeho funkčnosti na konkrétní účel.

puškohledy
Puškohled COMPETITION ™ 15-55 × 52

Vhodné parametry

Právě zmiňovaný 3-9×40 mm je nejvhodnější a nejběžnějším puškohledem pro zbraně. Je to vynikající kompromis mezi použitelností a zoomem. Zajímavým druhem puškohledů, které používají už skuteční snipeři, jsou mildot puškohledy. Ty mají zabudovaný speciální zaměřovač, pomocí kterého je možné při porovnání velikosti obrazu vypočítat skutečnou vzdálenost od cíle a jeho velikost. Dalším důležitým faktorem je průměr objektivu. Malý průměr dává objektivu zúžený pohled. A když si přiblíží cíl, ztrácí střelec přehled o okolí. Naopak příliš velký průměr objektivu zase ovlivňuje velikost a váhu puškohledu a zároveň je k němu potřebné zakoupit vysokou montáž. Zlatá střední cesta je průměr objektivu mezi 30-50 mm.

Napsat komentář