Přemýšleli jste někdy nad tím, proč by chtěl někdo úmyslně chodit v botách, ze kterých se vám do chodidla může zadřít tříska, a jsou nepohodlné? Dřeváky, jak už název napovídá, jsou zcela nebo částečně vyrobené ze dřeva. V současné době se klasické dřeváky prodávají nejvíce v Holandsku hlavně jako suvenýry a jen velmi málo lidí v nich chodí pravidelně.

dřeváky
Moderní a stylové dřeváky

Z historie

Holanďané nosili dřeváky už od raného středověku. Původně se vyráběly s dřevěnou podrážkou, vrchní kožená část k ní byla přibitá. Později se začaly dřeváky vyrábět celé ze dřeva. Aby lépe chránily chodidlo! Používalo se dřevo z olše, vrby nebo topolu. Ti, kdo nosí tyto boty, tvrdí, že jejich obuv v zimě hřeje a v létě chladí. Navíc podporuje správné držení těla a správnou podporu páteře. Dřevo také absorbuje vlhkost, tím tedy i pot, což je však nehygienické.

dřeváky
Historická nizozemská obuv

Tento typ obuvi v Holandsku nosili zemědělci, rybáři, pracovníci v továrnách a řemeslníci právě proto, aby ochránili svá chodidla, protože hřebíky, rybářské háčky a jiné ostré nářadí by koženou podrážkou normálních bot mohlo proniknout, u dřeváků nemělo šanci. Tím, že dřevo vstřebává vlhkost, pak dřeváky udržovaly nohy v suchu tam, kde je vlhko – v přístavech, v docích, na polích. Dřeváky byly přizpůsobené druhu práce, kterou člověk vykonával.

Rybáři měli dřeváky s ostrou špičkou, která jim pomáhala při vytahování sítí, ti, co pracovali na různých výkopech, měli hranatější podrážky, což napomáhalo rozložení váhy.

dřeváky
Tuto obuv je možné najít na trhu i dnes

Dřeváky a moderní doba

V módě se tyto boty do popředí dostaly koncem 80. let, kdy se nosily dřeváky sandálového typu na vysokých podpatcích. Masivní část boty byla vyrobena z korku nebo ze dřeva potaženého korkem. Vrchní část pak byla z látky nebo kůže. V roce 2010 je do popředí dostaly značky Chanel a Louis Vuiton a od té doby si svoje místo ve výstavních regálech obhajují každoročně. V různých barvách, designech, od úplně uzavřeného modelu až po flipflopy. Více najdete ZDE.

Napsat komentář