Už staletí taneční příručky a další spisy zaznamenávají zdravotní přínosy tance, zejména z fyzického hlediska. V poslední době se dělaly studie a průzkumy na další zdravotní přínosy, které tanec nabízí. Zjistilo se, že ti, co pravidelně tančí zaznamenávají méně stresu a mají zvýšenou hladinu serotoninu, hormonu, který dává člověku pocit pohody. Nedávno jsem se však doslechla o dalším, velmi zajímavém benefit – dělá  vás moudřejším!

tanec
Tanec je pro všechny bez ohledu na věk

Tančete každý den

Je nejpříjemnějším sportem a způsobem jak udržet tělo v dobré kondici. Kromě toho, že stimulace mysli tancem může odsouvat příznaky Alzheimerovy choroby, a tedy potizívne působí na psychiku, stejně dobře působí i na fyzický stav člověka. Tanec také zvyšuje kognitivní ostrost lidí v každém věku, dělá je tedy chytřejšími. Do nedávných průzkumů byli zahrnuti muži i ženy v různém věku a aktivity při kterých byli sledováni byly např. čtení knih, psaní pro radost, vyplňování křížovek, hraní karet a hraní na hudebních nástrojích. Další aktivity, při kterých byli sledováni, byly fyzické činnosti jako tenis, golf, plavání, cyklistika, tancování, kráčení / procházky a domácí práce. U žádné z těchto aktivit se nezaznamenal nějaký velký přínos pro mysl kromě jednoho – tanec.

Snížené riziko demence:

  • Při čtení – 35%
  • Jízda na kole a plavání – 0%
  • Luštění křížovek nejméně 4 dny v týdnu – 47%
  • Golf – 0%
  • Tanec – 76%
tanec
Tančite kdekoliv

Tancem k mládí

Náš mozek si neustále vytváří nové nervové dráhy, které jsou důsledkem učení a stimulace mysli. Tanec pomáhá lidem přemýšlet o krocích a pohybu, proto je během tancování rozum stimulován soustavně. Také dobře působí proti stárnutí, pomáhá udržovat dobrou paměť a přirozenou inteligenci.

Poskytuje tanec více benefitů pro ženy či muže?

Při společenských tancích automaticky získává více ten, který vede, to znamená, muž, protože musí okamžitě uvažovat o následujícím kroku, a to někdy i podvědomě. Ženy se však ne vždy řídí svým tanečním partnerem, zvláště pokud si tanečních partnerů střídají. Musí se přizpůsobit a někdy vynaložit jednou takové úsilí, jako by byly vedeny stále stejným partnerem. Toto pomáhá stimulovat mysl, což v konečném důsledku je činí chytřejšími, a to platí stejně pro obě pohlaví. A je to taky náramná zábava.

Tančete často

Tanec je důležité střídat – nakonec jako všechno v životě, protože rutinou náš mozek zleniví. Zahrňte do toho různé nové výzvy, nové lidi, pořiďte si třeba i nové boty. Tančete tak často jak vám to práce a jiné povinnosti dovolují. I 20 minut denně dokáže změny v lidském organismu.

Napsat komentář