Bradavice jsou nepěkné výrůstky kůže, které považujeme za estetický problém. Jelikož se jedná o virusové onemocnění, nakazit se jím není vůbec těžké.

Druhy bradavic

bradavice
Bradavice s drsným povrchom

Bradavice způsobuje hlavně kmenový virus HPV. V překladu tato zkratka znamená lidský papiloma virus. Jelikož způsobuje vznik bradavic, často bývá označovaný i jako bradavicový virus. To, na jaké místě se bradavice vytvoří, má na svědomí podkmen viru. Například běžné obyčejné bradavice s drsným povrchem mají na svědomí kmeny 2, 4, 7. Plantární bradavice vyskytující se hlavně na chodidlech, způsobuje kmen 1. Další typ bradavic jsou bradavice ploché. Ty splývají s kůží a jsou o něco lesklejší. Nejčastěji se objevují na tváři a zapříčiňuje je kmen 3 a 10. Potom ještě poznáme mozaikové bradavice, které vzniknou tak, že větší množství bradavic splyne do souvislé plochy a filiformní bradavice, řapíkaté útvary objevující se na krku a tváři.

bradavice
…sú prenosné dotykom

Pozor! Jsou přenosné dotykem

Bradavicový virus HPV žije v kůži a všechny potřebné látky čerpá z cév. Černé puntíky, které v bradavicích můžeme pozorovat, jsou v podstatě sražené krevní cévy. Proto není divu, že je jejich odstraňování trochu bolestivé. Virusem je možné nakazit se dotykem, při styku zdravé a nakažené kůže. Rovněž se vytvářejí na místech, na kterých se člověk často potí. Lehko se vám podaří chytit je na koupališti, ve veřejné sprše nebo na jiných místech pro veřejnost s vlhkým prostředím. Náchylnější jsou na virus samozřejmě lidé s menší imunitou.

Prevence a léčba

bradavice
Roztok na bradavice

Abychom zabránili vzniku bradavic, musíme preventivně dodržovat hygienu. To znamená například to, že do veřejných sprch je potřeba si něco obout a nedat možnost ničemu, co vás tam může ohrozit. V případě, že však máte bradavici vy, běžte se raději koupat až potom, co se jí zbavíte, ať virus zbytečně dále nerozšiřujete.

Nejznámější metodou na odstranění bradavic je odstraňování tekutým dusíkem. Několik dní po zamrazení se na bradavici vytvoří puchýř, který potom společně s bradavicí odpadne. V lékárně si můžete koupit různé tužky, mastičky nebo náplasti. Z domácích receptů to je česnek, cibule, vlaštovičník. U některých lidí se dokonce bradavice dají léčit sugestivně.

Jestli vás problematika zajímá a chcete se dozvědět něco více, čtěte dále na modrykonik.cz/bradavice.

Napsat komentář