bolest v krku
Bolest v krku je nepříjemná

Bolest v krku je problém, který každého z nás velmi potrápí. Nepříjemný pocit sucha a škrábání v krku, těžkosti s polykáním, chrapot nebo ztížené mluvení – to všechno nám dokáže znepříjemnit život a to kvůli infekcím horních cest dýchacích (tzn. zánět v krku, zánět hltanu apod.), při kterých je právě bolest v krku jedním z prvních příznaků.

Proč vlastně bolest v krku vzniká a kdy je potřebná návštěva lékaře?

Zánět v krku ve většině případů způsobí virusová nebo bakteriální infekce a někdy i alergie. Je velmi důležité, aby lékař zjistil a odlišil bakteriální infekci od té virusové (např. CRP, výtěr z krku apod.). Způsob léčení bakteriální infekce je totiž odlišné od způsobu léčby té virusové. Bolest v krku však někdy může být rovněž příznakem vážnějších onemocnění, jako je například prochladnutí nebo chřipka. Proto v případě, že bolesti v krku přetrvávají déle a samoléčba nepomáhá, je potřebné vyhledat pomoc lékaře.

Léčíme se doma…

bolest v krku
Na bolest krku pomáhá česnek, med i vitamín C

Pokud vás cítíte bolest v krku, není nutné okamžité vyhledat lékařskou pomoc. Můžete nejdříve vyzkoušet „klidový režim“ s dostatečným příjmem tekutin, pastilkami na cumlání, které mají protizánětlivé a desinfekční účinky, homeopatika, čaj s citronem nebo zázvorem či šalvějový čaj, který je vhodný jako kloktadlo.

Na kloktání můžete použít i odvar z řepíku nebo heřmánku. Další možností je kloktání vody, do které jste přidali citronovou šťávu a lžíci soli. Je nutné, abyste kloktali pravidelně a to aspoň 3x denně minimálně dvě minuty.

Určitě nezapomínejte ani na česnek a jeho značné antibakteriální účinky. Česnek je skvělé přírodní antibiotikum, které zlikviduje nejenom bakterie, ale i plísně a virusy. Navíc dodává tělu vitamín B, křemík a jód.

Samozřejmostí je i příjem dostatečného množství vitamínů. Ty, které tělo potřebuje, se nacházejí hlavně v žlutém a oranžovém ovoci (citrusy), protože kromě velkého množství vitamínu C dodávají tělu i důležitý betakaroten.

Recept na domácí sirup proti bolesti v krku

bolest v krku
Sirup z cibule a medu

Účinný domácí sirup si vyrobíme z cibule, kterou nakrájíme na drobné kostičky. Tyto kostičky posypeme cukrem nebo zalijeme medem a zamícháme. Směs potom necháme odstát několik hodin, ideálně i celou noc. Z cibule se za ten čas uvolní léčivý sirup, který můžete užívat každé dvě hodiny jednu až dvě kávové lžičky.

Pokud chcete na bolest v krku získat ještě více dobrých rad, nechte si poradit od ostatních maminek na stránce MODRÝ KONÍK.

Napsat komentář