malovanie
Nebojte se experimentovat při výběru barev k vam domů

Malování bytu se dá pojmout i netradičně a originálně a nemusíte se při něm vůbec zaměřovat pouze na „nudné“ jednobarevné odstíny.

Samozřejmě ještě před samotným malováním stěn je třeba ujasnit si, zda budete chtít dělat i jiné úpravy, jako např. zateplení izolačními omítkami, které je třeba udělat ještě na začátku. Malování je už jen finální a kreativní úprava stěn.

V dnešní době je již omnoho modernější, vymalovat si pokoj dvěma nebo i více barvami. Celému bytu to pak dodá zvláštní kouzlo. Takovéto kombinace se především hodí do bytů a pokojů, které jsou zařízené v minimalistickém stylu a dovolují tak stěně stát se dominantou místnosti bez toho, aby se „bila“ s nábytkem nebo jinými doplňky. Jak na takové barevné malování bytu? Přesně to se dozvíte, pokud budete dál číst náš dnešní článek.

Dvoubarevné stěny – ostré linie nebo efektivní přechody?

Nejdříve se zaměříme celkově na malování bytu, ve kterém chceme mít dvoubarevné zdi. Pro ujasnění si pojmu, jedná se o předělení zdi horizontálně (ne vertikálně). V případě tohoto stylu platí jednoduché pravidlo. Dominantnější a tmavší barva je vždy umístěna dolů, zatímco světlejší barva, většinou bílá, je umístěna do horních částí zdi. Úplně stejně se dá využít efektivní barevný přechod mezi spodní a vrchní částí zdi a to tak, že tyto dvě barvy nemusí být předěleny přesnou a strohou hranicí.

Takové horizontální rozdělení stěny si můžeme uvést na příkladu. Vezměme si tedy modrou nebo syté růžovou barvu, která od zdola nahoru přechází od úplně těch nejtmavších odstínů až po ty nejsvětlejší, případně čistě bílou barvu. Typickým příkladem, kdy zase naopak hranice vymezená je, je černá a bílá barva. Tam kde černá barva končí, jednoduše začíná bílá.

Vícebarevné stěny nebo malování bytu technikou batikování

malovanie
Nebojte se extravagantních barev a vymalujte si sami

Pokud se vám dvě barvy zdají málo a rozhodli jste se pro vícebarevné stěny, velmi vřele vám doporučujeme tzv. metodu batikování. Pokud si myslíte a také doopravdy máte alespoň trochu uměleckého talentu, jsme si jistí, že tuto metodu bez problémů zvládnete sami. Samotná metoda batikování se vyznačuje tím, že se jednotlivé barvy překrývají. Právě proto je vhodné, abyste si vybrali barvy, které spolu ladí a které se k sobě hodí. V opačném případě by se vám mohlo stát, že se z vašeho pokoje stane něco, co připomíná cirkusový stan. Vhodné je například zkombinovat modrou a zelenou barvu nebo červenou s oranžovou. Naopak je zase nevhodné smíchat spolu červenou a modrou.

Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoliv z výše uvedených metod malování vašich stěn, můžete si být jistí, že konečný výsledek bude úchvatný a dodá vašemu bytu neobyčejné kouzlo a jedinečnost. A rozhodně si můžete být jistí, že vám ho bude kdekdo závidět.

Napsat komentář