Slyšeli jste už někdy o tom, že někdo si založil offshore společnost? Pokud se tedy nepohybujete v této branži dennodenně, tak pravděpodobně ne. A slyšeli jste už o tom, že někdo, kdo podniká na Slovensku, má firmu sídlící na ostrově v Karibiku? To už zřejmě ano. Jak již z anglického názvu vyplývá, tak offshore společnosti jsou založeny právě na podnikání v jedné zemi, osobami s majetkem sídlícím v jiné zemi. Většina malých zemí, zejména ostrovů, láká takto podnikatelů na snížené daňové povinnosti, daňové prázdniny a mnoho dalších finančních praktik.

offshore společnosti
Mít společnost na Karibiku? To není špatný nápad!

Je takové podnikání vůbec legální?

Takové podnikání může přijít někomu jako nelegální. Jde přece o neplacení daní, ale v první řadě je třeba si ujasnit dva termíny, a to daňový únik a vyhnutí se daňovým povinnostem. Daňový únik je jednoznačné neplnění povinnosti, které ukládá zákon, tím pádem i nelegální činnost. Mnohokrát jste už slyšeli, že podvodník si uložil peníze v zahraniční bance, kde je v anonymitě. Toto není podnikání, ale podvod a navíc je to podvod, který se nemusí vyplatit ani samotnému provinilci. Taková banka peníze zpronevěří a klient s tím pořádně nic nemůže udělat. Offshore společnosti však nespočívají na podvodu. Placení daní je náklad jako každý jiný a správný podnikatel má za úkol své náklady snížit. Pokud tedy založíte firmu někde, kde vám přiléhají jisté daňové povinnosti, které si plníte nejedná se o žádnou nelegální činnost.

offshore společnosti
Podnikejte rozumnější pomocí offshore společnosti

Plusy a mínusy offshore společnosti

Základním prvkem, na kterém je toto podnikání založeno je již zmíněné snížení daňových nákladů, které je i největší výhodou. Kromě toho také offshore nabízí anonymitu majitelů společnost. Údaje o majitelů zná možná tak akorát administrativní pracovník, kterou vaši firmu založil. Takovou společnost založíte velmi rychle, někdy i do dvou dnů, což je také nesporná výhoda oproti klasickému podnikání. Jednou z nevýhod by mohl být absolutní zákaz podnikání v té dané zemi nebo různá roční poplatky či poplatky na kurýrní služby, které vzhledem ke vzdálenosti nejsou vždy nejmenší. Takové finanční náklady jsou však ve srovnání s ušetřenými penězi na daních jen minimálně, a proto jsou offshore společnosti stále výhodnou formou podnikání. Více info najdete i ZDE.

Napsat komentář