„Plynovky“, tak se hovorově nazývají expanzní zbraně patřící do skupiny plynových zbraní. Ve smyslu zákona o zbraních zařazujeme expanzní zbraň do kategorie D. Běžně znáte tuto ruční expanzní zbraň pod názvem plynová pistole nebo revolver. Je volně prodejná od 18 let a určená víceméně na sebeobranu, vystřelující plynové náboje s účinnými látkami PV nebo CS. Akustické náboje používáme do plynovky při různých závodech, poplachový náboj, jinak řečeno i slepý, se zase dá použít při vystřelování světlice. Mnozí sběratelé vyhledávají tyto zbraně do své sbírky, protože v mnoha případech jde o identické repliky ostrých originálů.

expanzní zbraně
Expanzní samopal ČZ-58 SubCompact kal.7,62×39 blank

Expanzní zbraň jako pistole nebo revolver

Přesvědčivou replikou ostrých zbraní jsou pistole nebo revolvery. Mají takový realistický vzhled, že pokud je použijete proti útočníkovi, nebude mít šanci rozeznat, že se nejedná o ostrou zbraň. Pokud neznáte rozdíl mezi revolverem a pistolí, rádi vám to objasníme – základní rozdíl je v tom, že s revolverem se snadněji manipuluje a je okamžitě použitelný. Doporučuje se spíše pro ženy. Pistole má zase větší kapacitu zásobníku a o něco delší účinný dostřel.

Expanzní zbraně
Expanzní zbraně se používají i dnes

Kdy použít expanzní zbraň?

Pokud jste vy nebo vaši blízký v situací, kdy je vážně ohrožen váš život a jiný způsob sebeobrany není, braňte se a nebojte se použít expanzní plynovou zbraň. Pokud uvážíte, že jste útočníkovým jasným cílem a chce vám skutečně ublížit nebo vás ohrožuje na životě, v tom momentě použijte expanzní zbraň a pokuste se ho zasáhnout. Nikdy však zbraň nevytahujte a neukazujte, pokud vám nehrozí bezprostřední nebezpečí. Pokud chodíte za tmy méně frekventovanými částmi měst, případně máte u sebe cennosti nebo vyšší hotovost, doporučuje se mít u sebe plynové expanzní zbraně. Pokud plynovou expanzní zbraň plánujete nosívat u sebe častěji, doporučuje se dokoupit si opaskové nebo podpažní pouzdro.

 

Napsat komentář