Kdo by netoužil po pěkném a zároveň praktickém bydlení? Ať už renovujete byt z estetického nebo funkčního hlediska, vždy se snažte myslet reálně. Mnoho lidí dělá totiž při rekonstrukci bytu velkou chybu a to tu, že prostor nepřizpůsobí potřebám a počtu členů domácnosti, ale snaží se hlavně o předělávku, aby byt vypadal úchvatně. Ve snaze ohromit, nejedna “kreativní” rekonstrukce bytu skončila nevkusným nezdarem. Je třeba si uvědomit, že v bytě budete žít vy a ne vaše návštěvy, a proto se při předělávání bytu snažte, aby bylo vaše bydlení hlavně pohodlné, praktické a zároveň i hezké. Na začátku rekonstrukce si třeba určit reálný finanční limit, ale k tomu připočítejte i malou rezervu pro neočekávané výdaje – vždy se nějaké vyskytnou.

rekonstrukce bytu
Každý má svou představu jak by měl byt vypadat po rekonstrukci

Třeba rekonstrukci ohlásit?

Rekonstrukce bytu může zabrat i několik týdnů či měsíců a vašim sousedům pořádně znepříjemnit život. Žádný zákon vám nepřikazuje oznámit jim, že se chystáte předělávat byt, ale v rámci dobrých sousedských vztahů jim to raději dejte vědět. Je třeba si uvědomit, že v bytovce nežijí jen pracující lidé, ale i důchodci a ženy na mateřské dovolené s malými dětmi, a právě oni musí nést všechen buchot, vrtání a prach. Kromě sousedů však oznámení musíte podat i na stavebním úřadě. Například, pokud se chystáte zbourat nějakou stěnu nebo zvětšit otvor na dveře, určitě to nepůjde bez stavebního povolení. Před každým bouráním se raději poraďte se statikem, abyste se později vyhnuli problémům. Povolení a ani ohlášení na stavebním úřadě nepotřebujete, pokud jdete měnit podlahu, stěrky na stěnách, okna nebo dělat běžné malé změny v bytě. Za stavební povolení se platí něco přes 20 eur, ale ohlášení na stavebním úřadě je zdarma.

rekonstrukce bytu
Začněte s koupelnou nebo kuchyní

Rekonstrukce bytu – nešetřete!

Rekonstrukce bytu je většinou finančně náročná. Lidé často podceňují výši skutečných výdajů na rekonstrukci. Ideální je nastavit rozpočet tak, abyste nemuseli slevit ze svých představ. Pokud však zjistíte, že na jejich realizaci nemáte dost peněz, zvažte, zda rekonstrukci neodložíte. Pokud jste nuceni dělat kompromisy pro finance a kupovat levné a nekvalitní vybavení, které se vám ve skutečnosti možná ani nelíbí, bude vás to brzy mrzet. Právě proto je důležité určit si 10 nebo 15 procentní rezervu. Pokud ji nevyužijete, dobře pro vás, můžete si zbývající peníze odložit. No pokud se vyskytnou nějaké neočekávané výdaje, budete na ně připraveni a vyhnete se stresu. Více info ZDE.

 

Napsat komentář