výživa rostlin
Co vlastně je výživa rostlin a proč je důležitá?

Výživa rostlin je klíčová pro jejich růst. Rostliny potřebují hlavně organické látky, cukry, tuky a bílkoviny získávané z rozkladu mikroorganismů, jiných rostlin a zvířat. Živiny rovněž získávají z anorganických látek, hornin a nerostů. Výživa rostlin se do jejich buněk dostává prostřednictvím jejich kořenů ze země nebo pomocí listů a nadzemních části rostliny. Výživa rostlin však může být vázána i na jiné prvky v alkalických nebo kyselých půdách. V takových případech pomáhají rostlinám při vstřebávání živin a minerálů z půdy mikroby.

Živiny a minerály

Nejčastějším problémem pěstovatelů je to, že jejich půda neobsahuje všechny potřebné živiny. Nejčastěji se tento problém vyskytuje u umělých půd, například ve skleníku. Největším problémem zde je to, že do skleníků se nedostává venkovní voda ani vítr, který by mohl potřebné látky do půdy donést. Proto je velmi důležité živiny a minerály do půdy dodat jiným způsobem a to buď chemickými, nebo, dnes stále používanějšími, přírodními hnojivy.

Na trhu existuje mnoho takových druhů hnojiv. Problémem velké většiny z nich (nejvíce v případě levných hnojiv) je to, že neobsahují veškeré látky, které vaše půda potřebuje. To pro vás mnohdy znamená nákup většího množství různých hnojiv, s čímž jsou spojeny i vyšší náklady. Pokud si však připlatíte, můžete si pořídit komplexní NPK hnojiva, která jsou pro výživu rostlin velmi vhodné. Zkratka NPK znamená tři prvky z periodické tabulky prvků (N=dusík, P=fosfor, K=draslík). Každá z těchto látek působí na rostlinu jinak. Dusík podporuje růst, fosfor podporuje růst kořenů a draslík posiluje odolnost rostliny, tedy její zdraví. Je tedy pouze na vás, pro jaké hnojivo se rozhodnete.

Výživa rostlin ve formě hnojiva

výživa rostlin
Jaké hnojiva jsou pro výživu rostlin nejlepší?

Někdy však ani NPK hnojivo nevyřeší všechny problémy slabé úrody. Výživa rostlin spočívá i v dostatečném příjmu kyslíku, uhlíku a vodíku. Pokud vidíte problémy v abnormálním a nedostatečném růstu rostlin nebo v tom, že rostliny ztratily schopnost reprodukovat, nejčastěji za to mohou makronutrienty. Mezi tyto makronutrienty patří přibližně dvacet prvků, které rostliny vyžadují ve velkých množstvích, ale mnohdy se jim jich nedostává. Mezi tyto makronutrienty patří například kalcium, magnesium nebo sulfid. Další významnou složkou, ovšem ne tak důležitou jako jsou makronutrienty, jsou mikronutrienty. Mezi ně patří nikl, kobalt, měď, železo nebo zinek.

Pokud jste však prováděli kontrolu půdy nebo jste si nechali půdu zkontrolovat odborníkem a zjistili jste, že máte všech těchto látek v půdě dostatek, musíte problém hledat jinde. Je možné, že za to mohou například mikroby. Jejich nedostatek totiž způsobuje nedostatečný rozklad látek v půdě.

Napsat komentář